طرح گردشگری اقامتگاه های سبز

مقدمه:

امروزه گردشگری به عنوان یکی از منابع پایدار توسعه اقتصادی، بخش مهمی از اقتصاد جهانی است که از بین منابع اقتصادی، رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است. از این رو توسعه و گسترش گردشگری در جهت رفع مشکلات اقتصادی منطقه یکی از راهبردهایی است که اخیراً در اغلب کشورهای جهان مورد استفاده قرار می­گیرد. به منظور حل مشکلات استان در خصوص توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال و در آمدزایی با بهره گیری از صنعت گردشگری در این استان امری ضروری است. از طرفی به منظور کاهش آسیب­های زیست محیطی در بخش گردشگری، توسعه گردشگری پایدار تنها راهی است که حفاظت از منابع زیست محیطی را ارتقاء و سرمایه اجتماعی منطقه را افزایش می­دهد. واژه گردشگری پایدار از مفهوم کلی توسعه پایدار ریشه گرفته است، در توسعه پایدار اصل این است که منابع پایه به گونه ای تامین شوند که نسل های آینده دست کم بتوانند به اندازه نسل کنونی تولید و مصرف کنند و به عبارتی در عین تامین نیازهای حال، توان نسل­های آتی نیز برای تامین نیازهای خود از بین نرود. بدین ترتیب ایده طراحی اکوکمپ­ها و اکولوژها که بر مبنای اصول پایدار هستند و در زمره آقامتگاه­های سبز به شمار می­آیند، متجلی شده است. مردم جوامع امروزی بیش از پیش نیازمند گذراندن اوقات فراغت و تفرج در یک محیط سرسبز با پوشش گیاهی مطبوع با محیط کاملاً طبیعی می‌باشند تا بدین وسیله به تجدید و تمدید قوای جسمی و روحی بپردازند. گردشگاه­های جنگلی به عنوان محیط‌های طبیعی بکر و دیدنی، مزیت­های قابل توجهی برای همگان در هر منطقه به همراه دارد. در حال حاضر توسعه پایدار، حفاظت و بهسازی محیط زیست، استفاده صحیح از منابع طبیعی و بهره‌گیری های چند جانبه تفرجی­، آموزشی و پژوهشی از شرایط طبیعی محیط، موضوعات اصلی هستند که در سراسر جهان بر چگونگی رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی تأثیر می‌گذارند و انتخاب اکوسیستم‌های نمونه در کشور ما با عنوان پارکهای جنگلی طبیعی، با جاذبه‌های طبیعی کم‌نظیر و دلپذیر، چشم‌اندازهای جالب و قابلیت‌های آموزشی، ورزشی و اکوتوریستی می‌تواند با سرمایه‌گذاری مناسب و بررسی جامع با در نظر گرفتن ضوابط و مناسبات زیست محیطی خاص این مناطق، نقش مؤثر و مطلوبی را به عنوان مکان­های تفرجی و آموزشی برای اوقات فراغت اقشار گوناگون جامعه ایفاء نموده و مورد استفاده اصولی قرار گیرد. این بهره‌وری توسط نسل کنونی باید منطبق با مقررات و برنامه‌های تدوین شده، با هماهنگی ارگان­های ذیربط و توجه کامل به ارزش­های بی‌مانند حفاظتی آن انجام پذیرد. جنگل کانون عمده‌ای برای فعالیت­های تفریحی از تنوع و کارآیی و قابلیت بیشتر برخوردار بوده و آحاد مردم به خصوص علاقمندان به طبیعت به دلیل برخورداری از تفرج سالم، تمایل بیشتری در بهره‌گیری و استفاده از آن دارند که این امر ایجاب می‌نماید که این­گونه مناطق تحت عنوان پارکها و تفرجگاههای جنگلی در کشورمان هر چه بیشتر گسترش یابند.

۱-۱-گردشگری جنگل

تفرجی که در محیط­های جنگلی انجام می­شود را گردشگری جنگل می­گویند. برخی صاحب نظران معتقدند چنانچه در جنگلی تعداد بازدید کنندگان روزانه بیش از ۱۰ نفر در هر هکتار باشد در این صورت نقش و اهمیت اصلی آن جنگل را باید تفرجگاهی دانست. جنگل­ها به علت این که مناطق وسیعی از اراضی سرزمین را اشغال می­کنند و بستر بسیاری از جاذبه­های طبیعی نظیر رودخانه، آبشار، حیات وحش و پوشش­های متنوع گیاهی هستند، تقاضای تفرجی بسیار بالایی دارند. جنگل هم به طور مستقل می­تواند به عنوان منبع تفرجی مورد استفاده قرار گیرد و هم در بسیاری موارد به عنوان تکمیل کننده یک منبع تفرجی دیگر کارکرد مکمل دارد. امروزه صنعتی شدن، افزایش جمعیت، شهرنشینی و اجبار سکونت در آپارتمان­ها، بشر را بیش از پیش نسبت به محیط زندگیش متوقع ساخته است. به ناچار می­بایست در اطراف خود محل­هایی داشته باشد که بتواند برای اوقات فراغت و لحظات آرامش و رهایی از زندگی ماشینی به آنجا پناه ببرد. جایی که تماس شخصی او را با محیط طبیعی میسر ساخته و بتواند او را با تمام وجود پذیرا شود. در این میان پارکها و تفرجگاههای جنگلی به عنوان محیط طبیعی یکی از کانون­های توجه پناهندگان زندگی صنعتی و ماشینی است. پارکهای جنگلی طبیعی از عمده ترین کانون­های جلب مردم در سطح ملی و منطقه ای به شمار می­روند.

اهداف اصلی:

 • حفاظت از جنگلهای منطقه
 • برآوردن نیازهای تفرجی گردشگران استانی و ملی
 • توسعه اقتصادی منطقه از طریق جذب گردشگر بر اساس توسعه پایدار
 • ایجاد اشتغال و درآمد برای مردم بومی

اهداف فرعی :

 • آشنایی مردم با طبیعت
 • گسترش فرهنگ منابع طبیعی
 • فراهم نمودن زمینه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی
 • جلوگیری از تخریب محیط زیست

انواع فعالیت­های تفرجی قابل برنامه ریزی برای منطقه مورد مطالعه

 • قدم زدن برای تفریح
 • دوچرخه‌سواری
 • تماشای مناظر
 • پیک‌نیک
 • پیاده‌روی در طبیعت
 • کمپینگ
 • اسب‌سواری

اوج گردشگری در این محدوده در بهار و تابستان می­باشد که در صورت احداث منطقه مورد هجوم گردشگران قرار می‌گیرد. البته در سایر فصول مانند پاییز و زمستان نیز با توجه به نزدیکی و واقع بودن در نزدیکی شهر نیز مورد استفاده مردم قرار خواهد گرفت. هر چند فصل اصلی گردشگری در این محدوده تابستان است، لیکن شهروندان به دلیل جذابیت منطقه، در سایر فصول نیز به این ناحیه مراجعه می‌کنند. از نظر ترکیب اجتماعی گردشگران، چه در میان گردشگران بومی و چه گردشگران سطح ملی، گرایش اصلی به گروه‌های خانوار و دوستانه می‌باشد.

کمپینگ

پیک نیک

دوچرخه سواری

اکو کمپ جنگلی

سوارکاری

زیپ لاین

زمین بازی کودکان

پیک نیک

پیاده رو

پرنده نگری

کمپ سازمان یافته

کلبه چوبی سیار

پناهگاه چوبی

پل معلق

کلبه جنگلی